Mágia plameňa – sila sviečok a práca s nimi

20.6. 2023630x0

Čo je sviečka?

Najstaršie záznamy sú zachované spred 5000 r. p.n.l. To ale ešte vôbec neznamená, že sú najstaršie. Určite fungovali ešte dávnejšie – ako zhmotnenie zámeru a udržanie energie daného zámeru.

Sviečky sú energetické nosiče nášho zámeru, ktoré sú vytvorené do konkrétnej formy. Sú zhmotňovačmi zámeru.

Sviečky sa používajú pri každej príležitosti. Asi nenájdeme domácnosť (alebo len veľmi ťažko), kde by sviečka nebola – či už čajová alebo pri nejakej príležitosti (napr. pri narodeninách sviečka na torte), keď sú Dušičky, atď.

Sviečka zámer udržuje a zároveň posilňuje. Do sviečky si môžete vložiť zámer aj sami 😉

Materiál

Sviečky sa môžu vyrábať z rôznych materiálov. My používame palmový vosk alebo sójový vosk, ktoré horia omnoho, omnoho dlhšie.

Doba horenia

Rôzne tvary horia rôzne dlho. Dĺžka horenia sviečky NIE je priamo úmerná so silou sviečky. Niektorá sviečka horí 20 hodín, niektorá 80 hodín, ALE sila toho zámeru je rovnaká.

Rozdiel, prečo jedna horí dlhšie a jedna kratšie môže byť v tom, že zámer, ktorý si riešime je tak mocný, že naraz vypukne, potrebuje sa zhmotniť, a tak tá sviečka vytečie alebo praskne.

Doba horenia vždy súvisí aj s tým, kto si tú sviečku kúpi a aký zámer má. Nepozerajme sa preto na to, koľko by sviečka mala horieť, pretože naozaj závisí od toho, aký intenzívny je zámer.

Sójová (220g) sviečka vydrží horieť cca rovnako (60-80 hodín) ako oveľa väčšia palmová sviečka.

Pravidelné tvary (valec, kváder) budú vždy horieť o niečo dlhšie ako nepravidelné tvary (napr. srdce).

Množstvo vosku aj sila zámeru je rovnaká.

Nepravidelné tvary si zároveň pýtajú také zámery, ktoré majú byť aktivované a potom sa už v živote rozlievajú.

Neupínajme sa na to, koľko hodín sviečka horí. Zámer môže byť aktivovaný prudko alebo postupne – podľa toho, ako to potrebujeme.

Typy sviečok

 • Harmonizačné – tému harmonizujú (zintenzívňujú alebo upokojujú)
 • Očistné
 • Maľované
 • Znamenia zverokruhu
 • 4 živly
 • Partnerské

Vo všeobecnosti sú sviečky, ktoré aktivujú nejakú energiu a sviečky, ktoré uvoľňujú nejakú energiu alebo harmonizujú nejakú tému.

Zámery si môžete vkladať aj samy.

Farby sviečok

 • Biele – keď chceme zjemniť energiu, očistiť a aktivovať pozitívny zámer; pri intuitívnej práci, napr. pri meditácii, pri kúpeli, tanci… Zefektívňujú zaklínadlá – v zmysle ak si dávate nejakú afirmáciu.
 • Čierne (alebo tmavé) – na uvoľnenie energie, na očistu – radikálnu
 • Červené – vášeň, sexualita, ale zároveň aj rodová línia
 • Ružové – láskové, sviečky priateľstva, sebalásky, také ňuňu 😊
 • Žlté – zvýrazňujú mentálnu jasnosť, čistotu mysle, vedomie (ja viem)
 • Modré (aj fialové) – kreativita, harmónia, schladenie, spiritualita
 • Zelené – liečenie, ale aj šťastie, plodivosť, rodivosť, materiálny rast (darí sa mi v tom, čo robím)
 • Fialové – kreativita, spiritualita, otvorenie fyzických energií, spirituálny vývoj, vedomie a vedomé prežívanie svojho života; dovoľujem si mentálne rásť
 • Oranžové – emočné čistenie, liečenie, odvaha, chuť užívať si každý jeden deň života
 • Hnedé – uzemnenie, fyzické vnímanie sveta; ochranné sviečky pre zvieratá
 • Bledomodré – ľahkosť bytia, zmierenie sama so sebou, mier v duši, prepojenie rodiny
 • Zlaté – napojenie na zdroj, anjelské liečenie

Sviečku iba zapáliť a zhasnúť je barbarstvo! To je hláška Vlasťa, ktorý pre vás sviečky fyzicky tvorí. Je to akoby zneuctenie bytosti sviečky. Keď ju zapálime len na 5 minút, obhorí len okolo knôtu, ďalej sa nedostane. Preto sviečky zapaľujeme aspoň na 1-2 hodiny. Po zhasnutí necháme stuhnúť.

Čo sa týka zámeru, takisto to dáva zmysel. Ak zapálime sviečku iba na 5minút, zámer sa nestihne aktivovať.

Zámery

Ako si zvoliť zámer? Intuitívne 😊 – ktorá sviečka ma osloví (vizuálom) a potom sa až pozrieť na jej zámer.

Takisto aj tvary sviečky si vyberáme také, ktoré nás oslovujú.

Kým sviečka horí je dobré vnímať svoje emócie, pocity, myšlienky, ktoré nám chodia. Vnímajme sviečku ako zhmotnenie nášho vyššieho ja.

Sviečky nedávame do prievanu, neodchádzame od nich… Tieto „technické“ záležitosti v tomto článku rozpisovať nebudem; všetky tieto info nájdete v liste, ktorý vám so sviečkou pošleme 😊

Vždy je dôležité mať pod sviečkou dostatočne veľký tanierik – ak by sa stalo, že sa sviečka rozliala (môže sa to stať).

Môže sa stať, že aj valec sa po 5 hodinách rozleje – je to v poriadku; vtedy mi sviečka hovorí, že tento zámer potrebujem naozaj uchopiť.

Pokojne aj potom sa môže sviečka páliť – ak horí.

Ak sa náhodou sviečka rozleje a chceme odstrániť vosk, dáme naňho papier na pečenie a prežehlíme.

Ak sa pri horení plameň sviečky rozvibruje (bez nejakej zjavnej príčiny ako vietor či prievan), znamená to, že zámer sa nás energeticky dotýka (našej mysle, nášho srdca) a vtedy sa začína „hra“. Alebo keď riadne vzbĺkne či začne tancovať 😊

Škrupinku sviečky môžeme na sviečke nechať alebo ju môžeme zrezať; je na každom ako mu to vyhovuje / ako sa mu to páči viac.

Zámer je prenosný, a tak si pokojne môžeme odpáliť novú sviečku od starej a vložiť do nej ten istý zámer.

Kedy páliť sviečky

Najsilnejšie vplyvy sú, keď:

 • Vychádza slnko
 • Zapadá slnko
 • Je spln
 • Je nov
 • Sú štvrte mesiaca

Takisto pálime sviečky, keď:

 • Cítime, že je čas – prepojíme si to s tým, čo potrebujeme vnímať

Ako sviečku zhasnúť

Sviečky nesfukujeme, aby sme si neodfúkli zámer. Môžeme ju priklopiť alebo minimálne, ak sfukujeme, priložiť ruku, aby tam ten zámer ostal 😊

Ako si vkladať zámer

Pri vkladaní zámeru do sviečky je dobré mať k tomu nejaký rituál. Zámer je to, čo je mojou témou v živote, to, čo riešim, čo potrebujem posilniť, uvoľniť či harmonizovať.

Ideálne je pri vkladaní zámeru pracovať so všetkými 4 živlami (oheň, voda, vzduch, zem). Ku každému živlu zvolíme nejaký jeden predmet a do stredu položíme sviečku.

Vodu môže reprezentovať normálne voda v pohári. Za vzduch môžeme zvoliť napríklad pierko, vonnú tyčinku či vydymovadlo. Zem nám znázorní bylinka, kúsok zeme či kryštál. A ako oheň môžeme zvoliť pokojne nejakú inú sviečku.

Zámer pri vkladaní čítame nahlas.  

Čo sa týka živlov, voda je emócie. Z pohára s vodou sa môžeme pri vkladaní zámeru pokojne aj napiť.

Oheň využívame ak potrebujeme niečo aktivovať (napr. šťastie, úspech, hojnosť, zdravie…). Môžeme zapáliť sviečku od sviečky.

Živel Zem využívame pre fyzické zdravie, fyzickú hojnosť, zdravé hranice či pevnosť.

Element Vzduch ak chceme spoznať víziu svojho života. Takisto pre čistú myseľ, napojenie sa na svoje vyššie ja, keď potrebujeme vnímať svoju intuíciu alebo aj keď sa spájame s energiami anjelských bytostí.

Pri vkladaní zámeru môžeme použiť napríklad aj nejakú zmes. My zvykneme používať napr. zmes Aktivácia zámeru (od Esencie Luna) – sviečku pokvapkáme a pomažeme, a to ešte viac posilní zámer. Takéto pomazanie sviečky môžeme robiť aj bylinkami, ktoré máme doma a vyvaríme ich. Alebo môžeme takisto použiť esenciálne oleje, ktoré posilňujú zámer sviečky.

Takto to robíme my, ale nemusí to byť takto. Každý si to môže urobiť po svojom 😊

Čo vlastne znamená vložiť zámer?

Je vhodné si zámer nacítiť, ideálne aj napísať a pokojne ho na danú sviečku aj nalepiť, aby bol so sviečkou stále prítomný.

Keď sviečku zapaľujeme, dávame si afirmácie, ktoré sú podporné. Dávame do toho energiu „dôverujem životu v naplnenie tohto zámeru“. Krásna afirmácia je napríklad táto: „Dovoľujem si, aby bol tento zámer v mojom živote naplnený.“

Dôležité je pracovať takým spôsobom, ako mi našepkáva moje srdce 😊

Tipy:

 • Zapáliť si sviečku a pozerať do jej plameňa 1-2 minúty s konkrétnym zámerom alebo otázkou – budú sa objavovať obrazce, pocity, myšlienky
 • Používať na pálenie starého, ale aj aktiváciu nového
 • Najintenzívnejšie je to počas splnov, novov a slnovratov
 • Využívať sviečky ako podpornú energiu pri cvičení, meditácii, pri rozhovore, pri nastolení nejakej atmosféry, ktorú chcem navodiť (napr. sviečka Pokoj v duši či Komunikácia)
 • Ak pracujeme s čakrami, je vhodné používať sviečky vo farbe danej čakry
 • V 1 deň môžeme zapáliť aj viac sviečok (aj rôznych farieb) – rátajme však s tým, že budeme riešiť viac tém
 • Pamätajme, že sviečka ani terapeut za nás tú robotu neurobia; sviečka mi tú tému akurát nastoľuje a istým spôsobom lieči
 • Nedržať sa striktne nejakých návodov (ani tohto, čo ste si prečítali tu; je to na inšpiráciu), ale počúvať v prvom rade svoju intuíciu a pracovať so sviečkami podľa toho
 • Ak má sviečka nejaký kryštál, prívesok, keramickú nádobu… sú to veci (=dary duše), ktoré zámer danej sviečky držia – preto je dobré si ich nechať aj po dohorení sviečky a môžeme si ich aj nabíjať na slniečku či mesiaci

Ponuku našich sviečok nájdete na e-shope TU>>

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov.