Karin Klobučníková
Doprajte si zmyselné skrášlenie tela pomocou prastarej techniky maľovania hennou.
KRiN Art
Som umelkyňa, tvorkyňa, čajovarka, jogínka.
Umeleckej tvorbe sa venujem od malička. Môj vážnejší začiatok bol, keď som nastúpila ako 7ročná a Základnú umeleckú školu, ktorú som vyštudovala aj s nadstavbou. Je to už vyše 16 rokov torby. Čo mi príde pod ruku, akákoľvek technika to skúsim a tvorím. Tak sa kryštalizujem a nachádzam to, čo je mojou esenciou.
Mám skúsenosti s rôznymi technikami, materiálmi a tvorbou rôznych handmade produktov. Sprevádza ma tkanie, plstenie, háčkovanie, šitie, vypaľovanie do dreva, maľba, fotografia a íné.
Momentálne sa venujem mojej obľúbenej novinke, už s ročnou praxou, Zdobeniu Hennou. Popri tom vytváram šperky z polodrahokamov, maľujem na hodváb a sklo.
Samozrejme pri tejto mojej hlavnej tvorbe sa vynoria aj nové techniky a nové diela ako napríklad maľba na textil, na steny, tvorenie vencov z prírodných materiálov (napr. levanduľa), tvorba handmade originálnych výrobkov (kabeliek z tkania, plstenia) a rôzne iné, čo mi príde pod ruku s dobrým nápadom.
Od malička som cítila to volanie a až teraz začínam rozumieť, čo som tvorila/ robila. Až teraz tomu vedome dovoľujem vyjsť zo seba von. Presne to, čo som cítila, čo cítim.
Kreativite, TVORBE sa medze nekladú a ja sa to snažím využívať naplno.
Pripájam aj zopár poznatkov, zaujímavostí o hennovaní:
Čo je to mehndi?
Mehndi (číta sa mendy) je forma dočasného zdobenia pleti, pokožky pomocou pasty vytvorenej hennou. U nás je mehndi bežne známe ako dočasné tetovanie hennou.
Klasická hindčina a anglická mehndi v preklade poukazujú na zafarbenia rúk a nôh nevesty hennou pri príležitosti manželskej hostiny.
Mehndi, komplexné dočasné tetovanie hennou na koži, sa aplikuje nevestám pred svadobnými obradmi a v niektorých oblastiach sveta aj ženíchom. Podľa tradície, keď sa nevesta a ženích zosobášia, nevesta ide bývať do domu ženícha a prvých niekoľko týždňov nie je nútená pracovať. Rodina ženícha využíva tento čas na to, aby nevestu lepšie spoznala. Ak je nútená pracovať, vodou a prácou jej vybledne henna na rukách a ľudia sa tak dozvedia, že ju svokra nemá rada.
V niektorých častiach sveta ju tiež používajú ako znak dosiahnutia plnoletosti. Mehndi sa používalo aj ako náhrada šperkov. V Indii považujú umenie mehendi za najzmyselnejší spôsob zvádzania a za oslavu ženskosti. Legenda hovorí, že ako prvá žena na svete použila hennu hinduistická bohyňa Parvati, manželka boha Shivu, aby ho zviedla. Hovorí sa, že Shivu bolo veľmi ťažké potešiť, no keď uvidel svoju pomaľovanú manželku, podľahol jej. Vďaka tomu sa henna stala symbolom šťastného manželského života a tiež sexuálnej túžby.
Čo je to henna?
Pôvod slova „mehndi“ je zo sanskrtského slova „mendhika“, ktoré označuje rastlinu hennu, ktorá uvoľňuje červené farbivo. Henna je pasta vyrobená z rastliny Lawsonia inermis. Uschnuté listy tohto kvitnúceho keru sa pomelú na jemný prášok a s ďalšími prírodnými ingredienciami, ktoré aktivujú farbiacu zložku, sa zmiešajú do pasty. Všetky suroviny sú čisto prírodné. Henna prášok alebo pasta sa používa na farbenie materiálov, ako je vlna, hodváb, koža zvierat, na farbenie vlasov, nechtov, pokožky, hrivy či konských kopýt. Po nanesení henny na pokožku vydrží 7 až 14 dní, pričom jej farba je od hnedej až po ryšavú.
Prečo zdobenie a prečo henna?
Starovekí Egypťania boli jedni z prvých, ktorí ju používali ako farbu na telo, keďže henna bola ich pôvodnou rastlinou. Nanesená henna bola ako súčasť rituálnej prípravy na posmrtný život. Našlo sa mnoho múmií s nechtami pokrytými hennou. Odtiaľ sa henna dostala do Indie. V neskorej dobe bronzovej bola známa vo východnom Stredomorí, kde si ňou mladé ženy maľovali telo počas spoločenských a sviatočných osláv.
Henna sa používala v minulosti ako súvislá vrstva pre jej chladivý efekt a na zmiernenie potenia na dlaniach a chodidlách. V Indii sa spája kreslenie hennou s meditáciou (rituály), medicínskymi úkonmi (dodnes sa používajú liečivé a farbiace vlastnosti henny v kozmetike aj v medicíne pre liečenie rôznych kožných ochorení) a významnými udalosťami ako svadba, tehotenstvo. Hinduisti veria, že henna vibruje liečivými vibráciami a ornamenty, ktoré ňou namaľujeme na telo, nás spájajú s naším vyšším Ja a prebúdzajú v nás vnútorné svetlo.
Samotná henna sa spája s elementom zem, veď predsa z nej vzišla. Je to veľký spojenec pre ženu, ukotvenie sa sama v sebe cez našu krásu fyzického tela.
Hennovanie preto nie je vôbec nič povrchné.
Láskavá pozornosť a skrášľovanie vlastného fyzického tela umocňuje naše ukotvenie v hmote, čo prináša nám ženám: STABILITU, SEBAVEDOMIE, ROVNOVÁHU MEDZI NEBOM A ZEMOU.
Umenie Mehndi je celá alchýmia s dlhou a zaujímavou históriou, delím sa s vami o jej malú časť a zároveň som vďačná, že táto technika sa dostala práve ku mne a viem, mám možnosť s ňou pracovať a sprevádzať jej nadšencov.
S láskou a úctou, Karin
Na sieťach ma nájdeš tu:
Vidíme sa o: